Site rengi

Tasarım

ALTIN 458,62
DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
BIST 1,1633
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Gök Gürültülü

Teknik Analiz Destek, Direnç, Trend (Ders 2)

22.12.2019
22.323
A+
A-
Teknik Analiz Destek, Direnç, Trend (Ders 2)

Bir önceki yazımızda, Teknik analize giriş yapmıştık. Grafik türlerini öğrenmiştik. Bu dersimizde ise teknik analizde en çok kullandığımız destek nedir? Direnç nedir? Trend nedir? sorularına cevap arayacağız..

DESTEK VE DİRENÇ ANALİZLERİ 

Teknik analiz yaparken grafik üzerinde fiyat hareketleri incelenerek destek – direnç noktaları tespit edilip, yorumlanarak bu analiz gerçekleştirilir. 

Destek Noktası: Fiyat düşerken belli bir seviyede durup yükselişe geçer, bu nokta destek noktasıdır.

Görselde de gösterdiğim gibi fiyat düşüşünü tamamlayıp yükselişe geçtiği noktalar destek noktaları olarak karşımıza çıkmakta. Destekler alım yerleridir. Bu grafik ayrıca yükselen bir trende örnek teşkil ediyor, ilerleyen konularda yükselen trendi de anlatacağız.

Direnç Noktası: Fiyatlar yükselirken belli seviyede durur ve düşüş başlar, bu noktaya direnç noktası denir.

Aynı grafik üzerinden bir direnç çektik. Dirençler bizim için satım noktasıdır. Fiyatların yükselişi tamamlayıp düşüse geçtiği noktaları görselde işaretledik.

DESTEKTEN AL – DİRENÇTEN SAT   / DİRENÇTEN SAT – DESTEKTEN AL.

BİR DİRENÇ KIRILIR VE YENİ KALICI NOKTAYA GEÇERSE DESTEĞE DÖNÜŞÜR.

Görselden de anlaşılacağı üzere direnç kırılmış ve artık direncimiz destek görevi görüyor ve fiyat eski direnç yeni desteğimizin altına düşmüyor.

BİR DESTEK KIRILIRSA DİRENCE DÖNÜŞÜR.

Görselden de anlaşılacağı üzere kırılan destek bir sonraki direnç noktamız oluyor ve fiyat yükselişini tamamlayıp düşüşe geçiyor.

Günlük grafikleri baz alırsak 3 gün kuralımız var, yani bir direnç kırıldıktan sonra 3 gün direncimizin üzerinde kalabilirse artık o direnç destek olur, bu kurala da “filtre kuralı” denir.

BİR DİRENÇ KIRILIRSA DESTEĞE DÖNÜŞECEĞİ İÇİN BİRAZ DAHA YÜKSEK FİYATTAN ALINIR. BİR DESTEK KIRILIRSA DİRENCE DÖNÜŞECEĞİ İÇİN KÜÇÜK BİR ZARARLA SATILIR. EĞER DESTEK KIRILIRSA ÖNCEKİ YATAY VEYA GEÇMİŞTEN GELEN TREND DESTEĞİNDEN ALMAYA ÇALIŞ. İyi direnç kırılırsa iyi desteğe dönüşür.

TREND ANALİZLERİ Teknik analiz Charles Dow’un “Dow teorisi” ile geliştirmeye başlamıştır. Bu teori varlık fiyatlarının belirli trendler izlendiği varsayar. Bu trendleri Dow 3 grupta inceler. Bunlar birincil (ana) trend ikincil trend üçüncül trenddir.  Ana trendler 1-3 yıllık fiyat hareketleri ortaya çıkarken ikincil trendler birkaç aylık fiyat hareketini üçüncül trendler ise birkaç haftalık fiyat hareketlerinde ortaya çıkar.

YÜKSELEN TREND: Belli bir fiyat hareketinde dip seviyeleri sürekli olarak yükseliyorsa yükselen trendden söz edilir.  Bizim kararımız yükselen trend ve yatay trendden satın almak.

Yatırımımızı öncelikle yükselen trendde olan hisse senetlerine yapmalıyız.
Yükselen trendde en iyi alım yeri yükselen trend çizgisidir.

Görselden de anlaşılacağı üzere “Yükselen trend çizgisinden alım yaptığımızda bir sonraki destek denemesinde trendimiz kırılsa bile yükseldiği için pozisyonumuzu kâr ile kapatma imkanı sunuyor bize..

Trendler içerisinde en çok kar fırsatı veren yükselen trendler ve yatay trendlerdir. Yükselen trendin hemen başında alım yapılırsa o trend devam ettiği müddetçe devamlı bir kar elde etmek mümkündür. Ancak uzun süre devam eden yükselen trendlerde kırılma olasılığı yüksektir. Buna rağmen yükselen trend ne kadar devam ediyorsa etsin yükselen trend çizgisinden her zaman alım yapılmalıdır. Yükselen trendde en iyi alım noktası trendin başladığı noktadır.

1.Yaklaşım: Alçalan trend çizildikten sonra geçildiği günde dahil olmak üzere alçalan trend dahil olmak üzere 3 gün kapanış yapması beklenerek (filtre kuralı – zaman filtresi) alım yapılabilir.

2.Yaklaşım:Alçalan trend çizgisi geçildikten sonra ve filtre kuralıda gerçekleştikten sonra yeni başlayan yükselen trend çizgisine ilk değdiği an beklenecek alım yapılacak.

YÜKSELEN TREND KANALI : Yükselen trendde olan bir hisse senedinin yükselen trend çizgisine paralel bir çizgi zirvelerden çekildiğinde yükselen trend kanalı ortaya çıkar. Eğer bir yükselen trend kanalını takip ediyorsak alım ve satım yerimiz konusunda daha doğru kararlar verebiliriz. 

Yükselen kanal desteğini çizdik ve paralelini alıp direnç olarak kullandık.

ALÇALAN TREND: Belli bir dönemdeki fiyat hareketlerinde hisse senedi fiyat zirveleri her seferinde bir öncekine göre düşüyorsa alçalan trendden söz edilir. Bir borsa yatırımcısı eğer risk almak istemiyorsa fiyat hareketleri alçalan trendde olan hisse senetlerine yatırım yapmamalıdır. Çünkü alçalan trend özelliği gereği sadece zirvelerin bir öncekine göre düştüğü bir trend değildir. Diğerleri her seferinde bir öncekine göre düşmeye devam eder. Buda yatırımcının uğrayacağı zararları arttırır. Bir borsa yatırımcısı trend analiziyle yatırım yaparken alçalan trendde olan hisse senetlerini sıkı takip etmelidir. Çünkü alçalan trendler diğer trendler gibi bir gün mutlaka kırılırlar. Bu kırılma neticesinde ya yükselen trende ya yatay trend başlar. Yani başlayacak bu trendleri en başından yakalayabilmek için alçalan trendlerin takip edilmesi çok önemlidir. 

Görselden de anlayacağımız üzere alçalan trend kırılmadan yatırım yaparsa bir sonraki direnci denediğinde bile zararda olacağız.

ALÇALAN TREND KANALI : Bir düşüş trendinde düşen zirvelerden ve düşen diplerden birbirlerine parelel  ili çizgi çizilirse alçalan trend kanalı ortaya çıkar. Alçalan trendde fiyat hareketliliğini bu kanal vasıtasıyla takip etmek mümkündür. 

Görselde de belirttiğimiz gibi iki adet paralel beyaz trendimiz var ve fiyat bu kanal içinde hareket ediyor.

YATAY TREND : Belirli bir fiyat hareketinde zirveler ve dipler yaklaşık olarak aynı yerde oluşuyorsa yatay trendden söz edilir. Bir yatay trendde destek ve direnç analiziyle para kazanılabilir. 

TREND ANALİZİYLE İLGİLİ KARŞILAŞILABİLECEK DİĞER DURUMLAR

Bir yükselen trend çizgisi kırıldığında dirence dönüşür.

Bir alçalan trend çizgisi kırıldığında desteğe dönüşür

Büyük trendle küçük trend çakışırsa büyük trendin sözünü dinle.

AYI TUZAĞI: Bir yükselen trend devam ederken yükselen trend çizgisi aşağıya geçilir ve 3 gün içinde tekrar yukarı geçilirse; ya da yükselen trend çizgisi tekrar aşağıya geçildikten sonra 3 günden daha uzun sürede olsa fiyatlar aşağı inmeye devam etmiyor yükselen trend çizgisi etrafında duruyorsa tekrar yükselen trend çizgisini yukarı kırdığında ayı tuzağı gerçekleşmiş olur. Ayı tuzağı gerçekleştikten sonra sert bir şekilde fiyat yükselir.

Görselde de belirttiğim gibi yükselen trendin altına yaşanan sarkmalara “ayı tuzağı” diyoruz.

BOĞA TUZAĞI: Bir alçalan trend devam ederken alçalan trend çizgisi yukarı geçilir ve 3 gün içinde tekrar aşağı geçilirse; ya da alçalan trend çizgisi yukarıya geçildikten sonra3 günden daha uzun sürede olsa fiyatlar daha yukarı gitmeye devam etmiyor alçalan trend çizgisi etrafında duruyorsa tekrar alçalan trend çizgisini aşağı kırdığında boğa tuzağı söz konusu olur. Boğa tuzağından sonra sert düşüş olur.

Görselde de işaretlediğim gibi alçalan trend çizgisi yukarı kırılıp üzerinde kalamayıp tekrar alçalan trend içine girmesi durumuna “boğa tuzağı” diyoruz.

İŞLEM HACMİ VE FİYAT İLİŞKİSİ : Sağlıklı bir fiyat hareketinden söz edebilmek için fiyatlar yükseldikçe işlem hacmide yükselmeli fiyatlar düştükçe işlem hacmide düşmeli (yada işlem miktarı) işlem miktarı yada işlem hacmi grafiklerin altında barlarla ifade edilir. Bar ne kadar artarsa işlem miktarı o kadar yükselir. Trendleri geçtiğinde tuzak olup olmadığını anlamak için işlem hacmi bize fikir verir kıpırdama yoksa kırılma değil tuzaktır. Trend kırılmaları yüksek işlem hacmiyle gerçekleşmesi gerekir. İşlem hacminin olmadığı trend kırılmaları bir tuzakla sonuçlanabilir. 

Dostlarım, bu dersimizin de sonuna geldik.. Bir sonraki derste “formasyon”lara geçiş yapacağız, takipte kalın. Sağlıcakla..

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Ferda dedi ki:

  Süper emeğine sağlık

 2. Hasan Mataracı dedi ki:

  Teşekkürler kesinlikle ky için en basit ve anlaşılır şekilde sunum yaptınız👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

 3. Hüseyin Üstündağ dedi ki:

  HoCam elinize emeğinize yüreğinize sağlık çok güzel bilgiler verilmektedir.
  Allah gani gani razi olsun sizden..

 4. NUMAN TEKİN dedi ki:

  Allah razı olsun hocam emeğimize sağlık. Bizi aydınlattınız. Tşk.

  1. Nuri dedi ki:

   Teşekkürler.
   Hocam çok faydalı bilgiler.

 5. İshak dedi ki:

  Emeğine sağlık

 6. Alpaslan Ruhi çörtü dedi ki:

  Emeğine sağlık hocam

 7. Murat dedi ki:

  Emeğinize sağlık..Teşekkürler.

 8. Nuri dedi ki:

  Teşekkürler hocam, çok faydalı bilgiler.

 9. Ahmet Aktaş dedi ki:

  Teşekkürler

 10. Ersoy dedi ki:

  Çok teşekkürler Allah razı olsun
  Aradığım herşeyi buldum
  Çok basit bir dille çok anlaşılır açıklama olmuş emeğinize sağlık